Medytacyjne wakacje - Ulotka

Cel rekolekcji: Odkrywanie Obecności Boga w codzienności i milczeniu. Odpoczynek z rodziną. Poznanie ciekawych ludzi.

Kaplica

Wchodząc do kaplicy zdejmujemy buty (nie dotyczy malutkich dzieci). Przychodzimy ubrani wygodnie, niekoniecznie bardzo eleganccy. Unikamy stroju kąpielowego :) Kłaniamy się przechodząc przed ołtarzem. Nie przyklękamy, jeśli nie ma tabernakulum. Małe dzieci mogą chodzić swobodnie po kaplicy, ale jej nie demolują :)

Eucharystia

Eucharystia jest najbardziej "obowiązkowa" z całego dnia. Najczęściej będzie bez śpiewów. Czasami będą dłuższe chwile milczenia w niektórych momentach. Warto uczestniczyć w pełni. Ojciec jest gotów służyć rozmową i Sakramentem Pojednania.

Liturgia Godzin (Jutrznia i Nieszpory)

Obie są nieobowiązkowe. Będziemy podzieleni na dwa chóry, które będą czytać na zmianę wersety psalmów. Po psalmach słuchamy czytania i kończymy modlitwą. Czytanie i prośby - ktoś z obecnych. Trzeba przyjść chwilkę wcześniej.

Modlitwa milczenia

Najważniejszy po Eucharystii czas tych rekolekcji.

Cały czas spędzamy w poszukiwaniu postawy wewnętrznego otwarcia na Boga, bardzo prostego bycia z Nim i dla Niego. Jako pomoc można wybrać słowo, które tą postawę oddaje (np. wezwać Boga po imieniu). Kiedy przyłapujemy się na błądzeniu myślami, używamy w myślach tego słowa, żeby wrócić do tej postawy. Siedzimy wyprostowani na krzesłach lub na podłodze (poduszce, itp.).

W czasie rekolekcji będzie okazja do modlenia się w ten sposób wspólnie. Wtedy zaczynamy na odgłos 3 uderzeń gongu. Po około 20 minutach, na 2 uderzenia kołatki wstajemy i spokojnie robimy kółko wkoło kaplicy, na odgłos kołatki znowu siadamy, itd.. Kończymy po podwójnym uderzeniu gongu na koniec wspólną modlitwą "Ojcze nasz". Jeżeli chcemy wyjść lub wyjść, to w miarę możliwości, staramy się poczekać na moment spaceru.

Trzeba wybrać przynajmniej 2 ok. półgodzinne chwile modlitwy ("sesje") dziennie. W sumie będzie do wyboru 9 takich "sesji" (3 razy po 3).

Wykład i czas na pytania po wykładzie

Codziennie po Eucharystii (po krótkiej przerwie) będą krótkie wprowadzenia dotyczące m.in. tego sposobu modlitwy.

Czas na pytania służy głównie zadawaniu pytań o. Wojciechowi i wykładowcy, ale też poznawaniu się i podzieleniu się doświadczeniami.

Pustynia

Zachęcam do poświęcenia jednego popołudnia lub nawet całego dnia na wyjście samemu do lasu, zaszyciu się gdzieś, tylko z Pismem i byciu z Panem Bogiem, nawet jeżeli wydawałoby się, że to stracony czas. Można pościć o chlebie i herbacie lub kawie. Uwaga - łatwo zabłądzić, i koniecznie trzeba wziąć ze sobą zapas czegoś do picia!

Dzieci

Dzieci, to dzieci. Przyjmujemy je z wdzięcznością. Dzieci potrzebują uwagi rodziców. Kiedy nie jesteśmy w kaplicy, poświęcamy im, zwłaszcza rodzice, tyle czasu ile tylko potrzebują. Kiedy jesteśmy w kaplicy, poświęcamy im .. tyle czasu ile tylko potrzebują. Rodzice odpowiadają za dzieci. Z rodzicami (a nie z dziećmi) rozmawiamy o swoich zastrzeżeniach względem dzieci.

W czasie wykładu i pierwszej półgodzinnej sesji modlitwy po wykładzie mogą liczyć udział w zajęciach plastycznych, zabawach itp..

Co zabrać?

  • Pismo Święte.
  • Jeżeli ktoś posiada, to odpowiednie tomy Liturgii Godzin.
  • Wygodne ubranie do siedzenia w kaplicy.
  • Można zabrać coś do siedzenia w kaplicy (koc, poduszkę, stołek karmelitański itp.).
  • W kaplicy będą krzesła.
  • Stroje kąpielowe itp..
  • NIE trzeba zabierać pościeli.
  • Jeżeli ktoś chciałby rano pobiegać - odpowiedni strój i obuwie.

Dojazd

Samochodem. Do Drezdenka, potem na południowy wschód, trasą na Wieleń. W Chełstach trzeba skręcić na południe. Przejechać przez Kwiejce. Za Kwiejcami po ok. 2 km nad drogą wisi baner wskazujący drogę do Ośrodka (zjazd w lewo). Uwaga: przedtem mogą być inne niebieskie tablice, wskazujące drogę Ok. 700 m leśną drogą wjeżdżamy przez bramę na podwórze dużego domu.

Pociągiem. Do Miałów (stacja kolejowa Miały znajduje się pomiędzy Wronkami a Krzyżem). Będę takie osoby odbierał samochodem. Na pewno będę o 16:50 - wtedy do stacji Miały przyjeżdża pociąg osobowy, który z Wrocławia wyjeżdża o 12:46. Być może będę też czekał o innych godzinach. Bardzo proszę o wcześniejszy kontakt (do 24 lipca) pod numerem telefonu (0) 692-18-44-11.

Dane Ośrodka

Gospodarstwo Agroturystyczne "ZIELENIEC" Kwiejce Nowe 36; 64-733 Piłka; tel/fax +48 (67) 256-04-93; kom. (0)609-04-36-19; (0)601-18-94-90


Jak się przygotować?

Na kilka dni przed wyjazdem dobrze jest ograniczyć słuchanie radia i oglądanie telewizji, uporządkować pilne sprawy. Codziennie znaleźć czas na chwilę takiej samotnej modlitwy w milczeniu. Poćwiczyć plecy i nieco się porozciągać. Pić trochę mniej kawy. Czasami przejść się po parku. Do zobaczenia na miejscu :)